Разделяне на имущество при развод – какво казва законът
Съдържание:
В днешната публикация ще ви запознаем с основните правила касаещи разделяне на имуществото при развод и ще се постараем да отговорим на най-важните въпроси, които ви интересуват в тази област.
Кога е необходимо да се извърши разделяне на имущество при развод?
Редки са случаите, в които това не се налага. Но ако желаете да избегнете разрешаването на този въпрос в процеса на развод, е най-добре да сключите брачен договор, с който предварително да се уговорите какво ще стане с имуществото по време на и след евентуалното приключване на разтрогването на брака.
При избор на режим на семейна имуществена общност (СИО) всички вещни права, които се придобиват по време на брака чрез съвместен принос са общи и на двамата съпрузи, дори и в договора, например, да е вписано само името на единия. Това е основната хипотеза, в която говорим за разделяне на имуществото при развода.
Развод – как се разделя имуществото от СИО?
До прекратяване на брака е налице съсобственост по отношение на вещните права СИО. Тази съсобственост при развод трябва да се прекрати чрез делба. Основното правило е, че дяловете на двамата съпрузи са равни – 50/50.
СК обаче предвижда възможност за определяне на по-голям дял на един от съпрузите. 3 са хипотезите, в които това се допуска:
- Когато упражняването на родителските права създава специфични затруднения на родителя, комуто те са предоставени;
- По отношение на родителя, упражняващ родителските права относно движимите вещи, които служат за отглеждането и възпитаването на непълнолетните деца;
- Когато приносът на единият съпруг за придобиването на конкретно имущество надхвърля този на другия в значителни размери.
Друга законова възможност, която има отношение при разделянето е получаването на част от личното имущество на другия съпруг. Тук става въпрос за вещите, които служат за осъществяване на занаята или професията на единия съпруг или негови вземания. Част от стойността им може да се придобие от другия съпруг, ако той е допринесъл за тяхното придобиване и те са със значителна стойност.
Как стои въпросът при развод в рамките на режим на разделност
При режима на разделност, в рамките на който съпрузите притежават лично за себе си придобитите по време на брака права също е възможно да се повдигне въпроса за „преразпределяне“ на придобито имущество.
Дори да се касае за права, които по договор са притежание само на единия съпруг, законът признава правото на другия съпруг да придобие част от придобитото по време на брака от другия. Тази част той може да получи в лицето на стойност, т. е. парична сума, съответна на личния му принос в брака, който може да се явява под формата на труд, влагане на средства, домакинстване, грижи за децата и прочие.
имуществото от съпруга, който не е придобил имущество по време на брака със съвместен принос, чрез делба или предоставяне на обезщетение. Т
Какви са правилата за разделянето на имущество при развод?
Когато възникне развод, разделянето на имуществото е необходимо според българското законодателство.
Много полезна информация! Благодаря!
а-е-необходимо-да-се-извърши-разделяне-на-имущество-при-развод“>Кога е необходимо да се извърши разделяне на имущество при развод?
не разделяне на имущество при развод, разводът е доста сложен процес и имате нужда от юридически съвет, за да вземете правилното решение и разделите имуществото си справедливо.