Проблеми с родителските права
Съдържание:
Възможно най-неблагоприятното развитие на отношенията на разделящите се двойки е когато след раздялата единият родител, главно майката, като акт на отмъщение започва да препятства вижданията на бащата с детето. Често двойките, живеещи на съпружески начала и имащи общи деца се разделят без да уредят въпросите касаещи родителските права, издръжката и режима на лични отношения с детето.
Това е сред най-големите грешки, защото създава условията за бъдещи много по-тежки и сложни съдебни процеси. За това и правилният начин за действие при раздялата е по най-бързия начин отношенията да бъда уредени по съдебен ред – било чрез споразумение, било чрез исков процес ако чувствата и емоциите не позволяват мирно и интелигентно регулиране на ситуацията.
Ситуацията, в която двойката се разделя с развод и на бащата в самото решение се определя режим на отношения с детето също не застрахова от това майката да започне да създава всевъзможни пречки в вижданията между тях.
Това и налага предприемането на съответните действия, задължително с помощта на опитен адвокат по прекратяване на това и неправилно и не в интерес на детето поведение.
В настоящата статия ще разгледаме вариантите за действие на бащата, когато майката не дава детето и съзнателно пречи и нарушава правото му да се вижда с детето.
Нотариална покана за спазване на съдебното решение
Първото действие ,въпреки създадения конфликт, е майката да бъде поканена официално да започне да се придържа към спазването на съдебното решение, като се подчертае добронамереността и желанието на бащата да разреши ситуацията мирно и извънсъдебно.
Следва и да се акцентира, но не прекалено агресивно върху готовността привеждането в действие на съдебното решение да се случи по съдебно изпълнителен път и сезирането на прокуратурата за тези и действия, което ще има негативни последици както за майката, така и за детето.
Завеждане на изпълнително дело за родителските права
след като е постигнато съдебно решение за развод или уредени отношения след съпружеско съжителство, бащата може да се снабди с изпълнителен лист. Изпълнителният лист е официален документ, издаден от съдебен орган, който позволява на дължника да бъде принуден да изпълни съдебното решение.
След като бащата получи изпълнителния лист, той може да потърси услугите на съдебен изпълнител. Съдебният изпълнител е специализиран професионал, който има правомощията да осъществява правото на държавата принудително. Той може да извършва действия като заповядващи писма, заповеди за изселване, принудителни продажби и други действия в съответствие с издадения изпълнителен лист.
Тези мерки се предприемат, когато майката се противи на спазването на съдебното решение или споразумение относно правата на бащата, което е важно за защитата на правата на детето и за спазване на съдебните решения. В резултат бащата може да изпълни правата си, определени от съдебното решение, дори ако майката се опитва да му пречи.
Тук важният момент е, че първо трябва да има заведено дело и влязло в сила решение, доколкото раздялата без уредени съдебно отношения не предполага издаване на изпълнителен лист, тоест налага тепърва водене на дело.
След образуване на изпълнителното дело, в режима на виждане съгласно съдебното решение на майката се праща съобщение, че детето ще бъде взето принудително, като в случай, че не изпълни това указание съдебният изпълнител има право да наложи глоба.
И това продължава докато майката упорства. Ако тя в действителност се интересува от детето си и неговите интереси и желае да му спести изключително грозните и натоварващи детската психика сцени свързани с принудителното му вземане, то мъдрото решение е да преустанови препятстването на вижданията с бащата.
Сезиране на прокуратурата за неизпълнение на съдебно решение
Неизпълнението на съдебно решение е престъпление. В случай на особено упорити родители, които препятстват изпълнението на режима на лични отношения на детето с другия родител следва да се потърси адвокатска помощ и да се съберат доказателства, които да дадат на прокуратурата достатъчно основания за завеждане на наказателно дело.
Обикновено рядко се стига до подобно развитие, защото най-често след като майката бъде привикана да даде обяснения в съответното РПУ тя избира да прекрати противоправното си поведение и да спре да препятства вижданията.
Завеждане на дело за промяна на титуляра на родителските права
При особено упорити родители, които всячески създават проблеми в отношенията между детето и другия родител, след като това му вредящо на детето поведение бъде констатирано от редица институции и свидетели, следва да се обмисли възможността за промяна по съдебен ред на родителят, който ще упражнява родителските права и съответно изменение на всички останали последици касаещи личните отношения и издръжката.
едно до друго, се оказват в трудна ситуация след раздялата. Вместо да признаят, че трябва да работят заедно в интерес на детето, те се подават на емоции и започват да се съревновават за възпитанието на детето. Това може да има сериозни отрицателни последици както за бащата, така и за самото дете. Важно е да се осъзнае, че възпитание и родителство са две отделни неща и трябва да се намери баланс между коприняното отомщение и общата благополучност на детето.
лнително дело за родителските права
Важно е да се спазва съдебното решение и да се започне изпълнително дело за родителските права. Ако има неизпълнение, може да се сезира прокуратурата и да се заведе дело за промяна на титуляра на родителските права.
Благодаря за информацията! Ще се запозная със съдържанието.